3 Dimenziós alaprajz

Áttekintés egyszerre

Néhány tudnivaló a 3D alaprajzokról

A 3 dimenziós alaprajzot úgy kell elképzelni, mintha a lakás tetejét levágnánk és úgy készítenénk egy felülnézeti látványtervet róla, amin rajta vannak a berendezési tárgyak is szintén 3 dimenzióban megjelenítve a maguk színeikkel és textúráikkal. Több szintes ház esetén a szinteket még szét is kell szedni, hogy megfelelő szögben lehessen a 3 dimenziós alaprajzot elkészíteni. De miért is lehet erre szükség, amikor az építési hatóságok vagy egyéb hivatalos szervek nem kérnek ilyet. Nekik elegendő a 2 dimenziós vonalas rajz anyagok és textúrák nélkül, de pontos méretezéssel. Ez is egy lényeges különbség, ugyanis a 3 dimenziós alaprajz perspektívikus nézetben készül el, azaz ami messzebb van, az kisebbnek látszódik. Éppen ezért nem szokott méretezés sem lenni rajta. Itt a cél egy színes, felülnézeti, 3 dimenziós látványvilág létrehozása, ami pozitív benyomást tesz a nézőre. Ezzel elérkeztünk a címbeli kérdéshez, hogy mihez is kellenek ezek a 3 dimenziós alaprajzok. Leginkább lakások értékesítéséhez kapcsolódnak ezek az igények, mivel a leendő vevőkre kell pozitív benyomást tenni egy szép 3 dimenziós alaprajzzal néhány hagyományos látványterv kíséretében.

Az első és legfontosabb, hogy nem lehet pontosan ugyanúgy megjeleníteni ezeket mintha külön-külön a helységekben készítenénk látványterveket. Ez alatt azt kell érteni, hogy nem lehet pontosan ugyanolyan fényviszonyokat beállítani ezekhez a képekhez mint a sima látványtervekhez. Egyrészt azért, mert a megjelenítendő területnek nincs teteje, így sokkal több fény jut be a beltérre, másrészt a belső fények visszaverődései sem olyanok. Ezért a fényviszonyok pontos megjelenítésére, az esetleges mennyezeti világítások és bizonyos fal- és mennyezeti díszítések megjelenítésre nem alkalmas. Ezen kívül a tárgyak és falak apró részletességei is elvesznek és bizonyos esetben nehezebben azonosíthatóak a tárgyak. Előfordulhat olyan eset is, hogy ami egy normál látványterv esetében egy tárgyakkal megfelelően kitöltött térnek tűnik, az a 3D alaprajzon már egy kicsi zsúfolt lesz.

Az előző pontban talán úgy tűnhetett, hogy több lett a negatívum, mint a pozitívum, mivel azok a tulajdonságok, esetek lettek sorra véve, hogy milyen képi információk tűnhetnek el vagy romolhat a minőségük. De akkor miért is jó a 3D alaprajz? Pontosan azért, amiért a felhasználási céloknál már említve lett, hogy egy olyan egységes áttekintő képet ad, amit más módon nem tudnánk elérni. Ha ez egy komplett lakás vagy ház kiegészítő látványterveként készül el a többi, szobánkénti látványterv mellé, akkor segíthet abban, hogy sokkal gyorsabban lehessen átfogó képet kapni a területekről.

Ha azt tervezi, hogy egy adott lakásról vagy házról látványtervet készíttet, és ilyen 3 dimenziós alaprajzot is szeretne hozzá - vagy csak tervezi, hogy ha nem is egy körben, de majd valamikor szeretne ilyen rendelni hozzá-, akkor kérjük, hogy előre jelezze már az elején. Miért? Ha már előre tudjuk, akkor úgy tudjuk például a ház kialakítását elvégezni, hogy később többlet modellezési munka nélkül szét tudjuk választani a szinteket, és szinteken belül a falakat a mennyezettől. Ha eleve úgy készítjük el a modellt, hogy külön egységekre szedjük és külön-külön is megjeleníthetővé tesszük, akkor később a 3 dimenziós alaprajz készítésekor csak ki kell kapcsolni a megjelenítésből a nem kívánt elemeket. Ha így kezdjük el a munkát, akkor ez nem jár jelentős többletmunkával sem az elején, például a hagyományos látványtervek készítésekor, sem később amikor a 3D alaprajzra kerül a sor. Ha viszont nem tudjuk és egy összefüggő modellként építjük fel a házat, akkor később lényeges mennyiségű többletmunkát jelent, mert bele kell nyúlni a modell szerkezetébe, módosításokat és újraszervezéseket kell eszközölni. Ezért kérjük, hogy jelezzék előre, ha 3 dimenziós alaprajz elkészíttetésén is gondolkodnak.

Előre szólunk, hogy nem tudunk egy egységes árat mondani, mint ahogyan az általában lenni szokott a 3 dimenziós virtuális tervezések és rajzolások során. Az ár ugyanis elég sok tényezőtől függ. Először is nem mindegy, hogy valaki csak ilyen 3 dimenziós alaprajzot szeretne kérni vagy a teljes területről látványtervek is készülnek. Ha ugyanis csak 3 dimenziós alaprajzra van szükség, akkor sajnos meg kell rajzolni elölről a tereket és be is kell rendezni. Így ennek teljesen más az ára, mintha készülnek hagyományos látványtervek is aminek során már a terek kialakítása és berendezése is megtörténik. További tényező, hogy mekkora területről beszélünk, és ezek mennyire tagoltak, berendezettek. Továbbá az is kérdéses, hogy mekkora felbontású képre van szükség, mennyire kell, hogy minden tárgy pontosan beazonosítható legyen. Ezek a legfontosabb befolyásoló tényezők a dimenziós alaprajzok árának számításánál. Ha ilyenen gondolkodik, keressen minket bizalommal, szívesen készünk egy ingyenes ajánlatot az Ön részére.