Gömbpanorámás Látványtervek

Equirectangular formátumban

Gömbpanorámás Látványterv

Az igazi 3D élmény

A gömbpanorámás látványterv a képzeletbeli kamera körül lévő tér leképezése egy gömb felületre, majd annak megjelenítése. A gömbpanorámás Látványterv azt a szabadságot adja, hogy a 3 dimenziós térben pontosan abból a pontból nézhetünk körbe, ahol a látványterven belül a kamera el van helyezve. Ebben a térben szabadon lehet bármelyik irányban szétnézni, ami azt jelenti, hogy nem csak jobbra és balra adott a 360 fokos lehetőség, de lefelé és felfelé is nézhetünk, ami összesen szintén 360 fok, így ez már egy teljes gömb. A legjobb ebben az, hogy aki a gömbpanorámás látványterv képet nézi, az döntheti el, hogy a képnek pontosan melyik részét is szeretné éppen látni.

Gömbpanorámás képeknél az equirectangular formátum egy téglalap alakú képet jelöl. Magyarra fordítva ez valami egyenderékszögű kifejezés lenne, ami furcsán hangzik, és nem is igazán szokták fordítani. Ezeknek a képeknek az a jellegzetessége, hogy a képarányuk 2:1-hez, ami azt jelenti, hogy vízszintesen kétszer akkora a kép mint függőleges irányban. Erre a négyszögletes felületre van leképezve a gömb alakú környezet. Így az előttünk és mögöttünk lévő rész is előre kerül, ezért hagyományos módon nézve a képet torznak tűnik.

Nekünk van egy nagyszerű felületünk, ahol a gömbpanorámás képek szabadon megnézhetők, ez a Gömbpanorámás Képnézegetőmenüpont alatt érhető el. Használata nagyon egyszerű, ugyanis a megnézni kívánt képet rá kell húzni a böngészőben az adott felületre, és már be is töltődik a kép. Így bármilyen általunk készített gömbpanorámás kép megtekinthető, és még azok is amelyek az ott leírt feltételeknek megfelelnek.
Ezen kívül ma már sok lehetőség van ilyen képeknek a megtekintésére, mivel mobiltelefonokra is lehet különböző alkalmazásokat letölteni, és például a Facebookon is van olyan funkció, hogy ezeket meg lehessen nézni. Egyes mobilos alkalmazások még azt is lehetővé teszik, hogy a telefon körbeforgatásával lehessen körbenézni.

A Gömbpanorámás Látványterv legnagyobb előnye a valódi térérzet átélésének lehetősége. Hasonló áttekintést - ami a térnek azonos részeit fedi le - hagyományos képek használata esetén csak sokkal több képpel lehetne elérni.
Kisebb belső terek esetén sokszor nehéz egy hagyományos képet előállítani, mivel a virtuális kamera látószögét úgy kell beállítani, hogy már azon a képen is láthatóvá válnak torzulások a párhuzamos élek esetén. Ilyenkor is jó megoldás lehet egy gömbpanorámás látványterv készítése.
Egy térben sok esetben elegendő csak 1 gömbpanorámás képet előállítani a több hagyományos képpel ellentétben, hogy minden részlet be legyen mutatva.

Hátrányai között kell megemlíteni, hogy csak erre való programmal nézhető meg, de mint korábban írtuk, mi a honlapunkon biztosítunk erre megfelelő felületet.
Mivel ez a kép a térnek nem csak egy részét tartalmazza, hanem a teljes környezetet, ezért sokkal nagyobb felbontásra van szükség - egy átlagos képhez viszonyítva - ahhoz, hogy ne tűnjön homályosnak a kép még nagyítás esetén sem. Emiatt sokkal tovább is tart a képet számítógéppel előállítani.
Kültéri látványterv esetén nem csak az adott modellt kell létrehozni, hanem meg kell alkotni a környezetet is. A látványtervben a környezet modellezése áthidalható ha egy gömbpanorámás fényképbe illesztjük a modellt.
A gömbpanorámás kép közepétől távolodva a széleken már torzulás figyelhető meg főleg kisebb terek esetén, ezért érdemes mindig a nézendő rész felé fordítani a virtuális kamerát. Bár ez inkább tulajdonsága mint hátránya ezeknek a gömbpanorámás képeknek.

Ha a gömbpanorámás látványterv árát egyetlen látványterv kép árához hasonlítjuk, akkor azt kell mondanunk, hogy sokkal drágább. Mégpedig azért mert egyetlen kép esetén sok esetben elegendő csak a kamera által látott tárgyakat modellezni, és még a világítással is jobbab lehet játszani. Itt arra kell gondolni, hogy a jelenet bevilágítása során egy kép esetén a jobb láthatóság érdekében lehet plusz fényt is betenni, míg egy gömbpanorámás kép esetén erre nincs lehetőség. Ha viszont egy helyiség minden részét és minden berendezési tárgyát le kell modellezni, és minden irányból szükséges képet készíteni, akkor másképp alakul a látványtervek árainak aránya. Ebben az esetben ugyanis a modellezés ugyanannyi munkát igényel, akárcsak a világítás beállítása, a különbséget csak az a számítógép idő jelenti amennyi idő alatt a végső képeket kiszámolja a gép. Itt úgy lehet kalkulálni, hogy ameddig az egyszerű látványterv képekből mondjuk 4 darab készül, addig a gömbpanorámás látványtervhez csak 1. De a különbség nem is ebben van, hanem a felbontásban. A normál látványterv fullHD felbontásával szemben a gömbpanorámás látványterv minden irányban legalább négyszer de inkább ötször akkora. Így ha még 4 db normál látványterv képpel is számolunk, akkor is négyszer vagy ötször több képpontot kell a számítógépnek kiszámolnia egy gömbpanorámás képhez. Ezzel szemben viszont a látvány magáért beszél.

Fontosnak tartottuk, hogy foglalkozzunk a képek betöltési idejével. A korábbi pontokban már leírtuk, hogy ezeknek a gömbpanorámás képeknek a felbontása minden irányban négyszer vagy ötször nagyobb mint egy fullHD felbontású képnek, ennek megfelelően a tárolásukra használt fájlok mérete is nagyobb. Igyekeztünk a leghatékonyabb formátumban elmenteni ezeket a képeket, de még így is jelentős a méretük. Így elég sok adatot tölt be egyszerre a gép. Ezért csak jelezni szerettük volna, hogy tovább tarthat mint egy átlagos kép betöltés. Legyenek egy kicsit türelmesek, úgy gondoljuk a látvány megéri azt a kis várakozást.